Chlieb náš každodenný......

Autor: Monika Železníková | 17.10.2011 o 23:02 | (upravené 17.10.2011 o 23:59) Karma článku: 11,70 | Prečítané:  819x

Vstalo sa o piatej. Trebalo vyhnať kravu na pašu a potom ísť kosiť mládzu, porozhrabovať ju, aby sa sušila kým  bolo pekne a sucho. Kým steblá trávy, padali pod ostrým kosy, ja som zbierala na našej záhumienke lúčne kvety a dávala ku krížu.  Keď som bola staršia už som aj ja rohrabávala trávu za kosou a učila sa, čo sú prvé mozole. Prišla jeseň a zbierala sa úroda, zelenina, zemiaky. Niekedy sme od rána do večera strávili na poli. Práca, modlitba Anjel Pána, spoločný obed v poli, práca a spánok.

 

Mali sme vlastné mlieko, vlastné mäso, vlastnú zeleninu, ovocie, zemiaky, med...Vedela som ako vyzerá prasa, krava, pes, mačka, sliepka.....

Boli to už dozvuky poľnohospodárstva v našej rodine, dnes už máme len pár kúr, moriek, zajacov....pár polí zemiakov, zeleniny.....záhradu....no stále je to nemalý prínos...

Naši starí otcovia tým  žili. Pole bolo živiteľom. Obrobená zem bola zdrojom života. Vážili si pôdu, prírodu, kúsok chleba. Nikdy nežili nad svoje pomery. Život to bol tvrdý a skromný, no napriek tomu si ľudia vedeli pomôcť a rozdeliť sa aj s tým málom, čo mali.

Dnes poľnohospodárstvo na Slovensku zaniká. Vláde sa zdá, že sa oplatí viac dovážať potraviny ako podporovať vlastných ľudí. Poľnohospodárstvo by nielen udržiavalo naše polia, lúky nezarastené, ale udržiavalo by aj pracovné miesta v našej krajine, udržiavalo by nezávislosť Slovenska na dovoze.

Hovorí sa, že poľnohospodárstvo nie je ľahký chlebík a je to pravda. Vždy sú okolnosti, ktoré človek neovplyvní. Prečo sa však vzdávame niečoho, čo je aj  našou tradíciou,tak ľahko a rýchlo?

Prečo si Francúzsko zakladá na svojich syroch, prečo Holandsko na svojich tulipánoch, prečo v Nemecku poľnohospodárstvo má svoje významné miesto?

A prečo Slováci tak rýchlo zabúdajú na hodnotu pôdy?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéfa ÚPN nazvali cuciakom, teraz ho koalícia považuje za diktátora

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor s českým ministrom financií Andrejom Babišom a zamestnancami, ktorí mali blízko k extrémizmu.

KOMENTÁRE

Premiér Fico mieri k jadru Únie. Ako sa k nemu prelúska?

Fico sa nenápadne začal dištancovať od susedov z V4.

SVET

Hlásna trúba brexitu kolabuje, Farageove výkriky už voličov nezaujímajú

Strane Ukip hrozí, že sa nedostane do parlamentu.


Už ste čítali?